Teheran, 21. maja - V Iranu so danes usmrtili dva moška, ki sta bila obsojena zaradi oboroženega upora in članstva v separatističnih terorističnih skupinah, je sporočilo iransko pravosodje. Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk je usmrtitve obsodil in znova pozval Teheran, naj uvede moratorij na uporabo smrtne kazni.
Po podatkih organizacij za človekove pravice je Iran po številu usmrtitev na drugem mestu na svetu, pred njim je le Kitajska.
V Iranu so izvajanje usmrtitev pospešili po začetku vojne z ZDA in Izraelom, pri čemer so bile mnoge smrtne obsodbe povezane s protivladnimi protesti oziroma z obtožbami o vohunjenju ali ogrožanju varnosti.
Urad visokega komisarja ZN za človekove pravice je danes opozoril, da je bilo od začetka vojne v Iranu zaradi političnih obtožb in obtožb v zvezi z nacionalno varnostjo usmrčenih najmanj 34 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Nesprejemljivo je, da iranske oblasti trenutni konflikt izkoriščajo za nadaljnje zatiranje nasprotnikov," je še opozoril urad.