Ameriški predsednik Donald Trump je izjavil, da ZDA ne potrebujejo Hormuške ožine in namignil, da bi lahko zavezniškim državam prepustil, naj jo same zavarujejo. Generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte pa je sporočil, da zaveznice razpravljajo o najboljšem načinu za ponovno odprtje Hormuške ožine.
"Zanima me, kaj bi se zgodilo, če bi "pokončali" tisto, kar je še ostalo od iranske teroristične države, in tistim državam, ki jo uporabljajo, mi je ne, prepustili odgovornost za tako imenovano 'ožino'? To bi nekatere od naših 'zaveznikov', ki se ne odzivajo, hitro spravilo v pogon!!!" je na omrežju Truth Social zapisal Trump.
Trump je pred dnevi pozval zavezniške države, naj v Hormuško ožino napotijo svoje vojaške ladje in tako zagotovijo ponovno odprtje pomorske poti, ključne za svetovno trgovino z nafto. Obenem jim je zagrozil, da ne bo dobro za zvezo Nato, če ga ne bodo upoštevale.
Partnerice ZDA, vključno s članicami EU, ne kažejo navdušenja nad tem. Več držav, med drugim Nemčija, Poljska, Španija, Grčija, Švedska, Japonska in Avstralija, se je namreč distanciralo od vojaškega posredovanja v Hormuški ožini. V luči tega pa je Trump dejal, da ZDA zaradi uspehov v Iranu ne potrebujejo več pomoči zavezniških držav.
Generalni sekretar Nata Mark Rutte je medtem sporočil, da zaveznice razpravljajo o najboljšem načinu za ponovno odprtje Hormuške ožine, saj se vsi strinjamo, da se mora ožina ponovno odpreti. In vem, da zaveznice sodelujejo in razpravljajo o tem, kako to storiti, kakšen je najboljši način za to," je na novinarski konferenci med obiskom Norveške povedal Rutte.