Bela hiša po poročanju Telegrapha razmišlja o nakupu Čagoških otokov od Mauritiusa. Ameriški uradniki naj bi pripravili predlog, s katerim bi Združene države zaobšle Združeno kraljestvo in same prevzele nadzor nad Diego Garcio. Reuters poročila ni mogel potrditi, Bela hiša in britansko ministrstvo za zunanje zadeve pa nista takoj odgovorila na prošnjo za komentar.
Načrt je le ena od možnosti, ki jih Bela hiša pripravlja v dokumentu z alternativami predlogu britanskega premierja Keira Starmerja, da suverenost nad arhipelagom preda Mauritiusu.
Motiv za morebitni nakup je jasen. ZDA so Diego Garcio opisale kot »skoraj nepogrešljivo platformo« za varnostne operacije na Bližnjem vzhodu, v Južni Aziji in Vzhodni Afriki. Otočje je ena od dveh ključnih ameriških bombniških baz v indo-pacifiški regiji, poleg Andersena na Guamu.
Ozadje sega v maj 2025. Sporazum med Združenim kraljestvom in Mauritiusom je bil podpisan 22. maja 2025. Aprila 2026 je bilo sporočeno, da dogovora ne bodo potrdili pred koncem parlamentarne seje, potem ko je Trump kritiziral Združeno kraljestvo in sam dogovor. Britanski minister za zunanje zadeve Hamish Falconer je že marca zatrdil, da ni možnosti, v kateri bi predsednik otoke kupil: »Ne vidim možnosti, da bi predsednik kupil otok.«
Kdaj ali ali bo Bela hiša predlog uradno posredovala Mauritiusu, ostaja nejasno.