Združeni arabski emirati (ZAE) so v torek sporočili, da s 1. majem izstopajo iz Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) in širšega zavezništva OPEC+. Ta poteza končuje skoraj šest desetletij dolgo članstvo in povzroča negotovost glede prihodnje enotnosti skupine v času povišanih cen nafte.
V izjavi, ki jo je objavila državna tiskovna agencija WAM, je vlada ZAE pojasnila, da odločitev "sledi celovitemu pregledu proizvodne politike ZAE ter njihovih sedanjih in prihodnjih zmogljivosti". Dodali so, da temelji na "nacionalnem interesu in zavezanosti k učinkovitemu prispevanju k zadovoljevanju nujnih potreb trga." Minister za energijo Suhail al-Mazrouei je dejal, da si država prizadeva za večjo prožnost pri proizvodnji.
Odločitev je bila sprejeta v ozadju vojne z Iranom in naraščajočih napetosti s Savdsko Arabijo, dejansko vodjo OPEC-a. V ponedeljek je diplomatski svetovalec predsednika ZAE Anvar Gargaš kritiziral odziv arabskih držav na iranske napade. Gargaš je dejal, da čeprav so si zalivske države nudile logistično podporo, je bil njihov "politični in vojaški položaj zgodovinsko najšibkejši".
Analitiki menijo, da takojšnji učinki na trg morda ne bodo veliki zaradi obstoječih motenj v Hormuški ožini, ključni pomorski poti za transport nafte. Cena surove nafte brent je v torek presegla 111 dolarjev za sod. Dolgoročno pa izstop ZAE, ki imajo zmožnost povečanja proizvodnje s približno 3,4 milijona na 5 milijonov sodov na dan, pomeni strukturno oslabitev vpliva OPEC-a na cene.
Savdska Arabija in OPEC se na novico nista takoj odzvala. Poteza velja za zmago nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je OPEC obtožil, da z umetnim višanjem cen "goljufa preostali svet".