Varuhinja človekovih pravic Simona Drenik Bavdek je državnemu zboru predlagala, da za njenega namestnika znova imenuje Jožeta Ruparčiča, ki mu je mandat potekel 1. aprila.
Po njenem pojasnilu je zaradi volilnega obdobja prišlo do zamika postopkov, zato varuhinja trenutno dela s tremi namestniki namesto štirimi, kolikor jih lahko ima po zakonu.
Za zapolnitev mesta je 31. marca objavila poziv za zbiranje predlogov kandidatov. Prejeli so 11 predlogov za deset oseb, po pregledu pa se je odločila za Ruparčiča.
Kot je zapisala, je s svojim delom in strokovnim znanjem dokazal primernost za funkcijo. Ocenjuje, da ga odlikujejo znanje, kredibilnost in zavzetost za delo na področju človekovih pravic.
Ruparčič je kandidaturo sprejel.
Če ga bo državni zbor potrdil, se bo pridružil trenutnim namestnikom Ivanu Šelihu, Mihi Horvatu in Dijani Možina Zupanc.
Po zakonu ima varuh človekovih pravic lahko najmanj dva in največ štiri namestnike, mandat pa traja šest let z možnostjo ponovnega imenovanja.