Novi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je sporočil, da je izraelskemu letalskemu prevozniku Israir izdal dovoljenje za izvajanje letov med Tel Avivom in Ljubljano. Na družbenem omrežju X je zapisal, da je odločitev sprejel takoj po prevzemu funkcije, potem ko je njeno izdajo napovedal že v sredo.
Vprašanje dovoljenja za lete Israirja je v zadnjih tednih sprožilo precej razprav. Potem ko je bilo letalo izraelskega prevoznika preusmerjeno v Zagreb, je direktor družbe Uri Sirkis slovenskim oblastem očital, da so zavrnile dovoljenje za pristanek iz političnih razlogov.
O izdaji dovoljenj za lete v Slovenijo odloča ministrstvo za infrastrukturo, ki je po izteku lanskoletnega dovoljenja še preverjalo, ali je nova odobritev skladna z veljavno zakonodajo in sklepi vlade. Med drugim je upoštevalo vladni sklep o prepovedi izvoza in tranzita izraelskega orožja prek Slovenije ter odločitev o ukinitvi dovoljenja izraelskim varnostnim častnikom za nošenje orožja na Letališču Jožeta Pučnika.
Israir je redne povezave med Tel Avivom in Ljubljano izvajal že lani, od februarja do oktobra. Iz danes objavljenega dovoljenja izhaja, da bo prevoznik od prihodnjega tedna do 20. oktobra letel dvakrat tedensko, ob torkih in sredah. Od 20. junija dalje bo dodan še sobotni let, ki bo na voljo do 24. oktobra, ko dovoljenje poteče.