Evropska komisija je podala predhodno pozitivno oceno šestega slovenskega zahtevka za izplačilo sredstev iz mehanizma za okrevanje in odpornost. Gre za 41 milijonov evrov neto, so sporočili iz Bruslja.
Komisija je ocenila, da je Slovenija uspešno izpolnila vseh 15 mejnikov in ciljev, ki so vezani na ta zahtevek in se nanašajo na napredek pri naložbah in reformah. Kot so pojasnili na Uradu RS za okrevanje in odpornost, to pomeni največji možni znesek izplačila.
Bruto vrednost zahtevka znaša 89,53 milijona evrov, končni neto znesek pa je nižji zaradi poračuna predplačil iz začetka izvajanja načrta leta 2021.
Med izpolnjenimi cilji so med drugim gradnja Centra za semenarstvo, drevesničarstvo in varstvo gozdov, posodobitve sistemov za odpadno vodo in oskrbo s pitno vodo, dobava vozil za paliativno oskrbo, projekti krožnega gospodarstva ter prenova učnih načrtov v vrtcih in šolah.
Postopek še ni končan – predhodno oceno bo obravnaval ekonomsko-finančni odbor EU, nato pa bo Komisija sprejela končno odločitev in uradno odobrila izplačilo.
Po izplačilu šestega zahtevka bo Slovenija prejela 86,9 odstotka vseh razpoložljivih sredstev, kar znaša 1,81 milijarde evrov. Od tega je 1,34 milijarde nepovratnih sredstev in 0,47 milijarde evrov posojil.
Doslej je država izpolnila 122 od skupno 181 mejnikov in ciljev, kar predstavlja 67,4 odstotka načrta.
Najpozneje do konca septembra bo Slovenija oddala še sedmi, zadnji zahtevek, Evropska komisija pa naj bi vsa končna plačila izvedla do konca leta. Do zdaj je bilo za projekte po državi izplačanih 1,56 milijarde evrov, v izvajanju pa je okoli 1400 projektov, od katerih je več kot 500 že zaključenih.