Na brniškem letališču sta v zgodnjih jutranjih urah pristali dve letali, ki sta iz Dubaja v domovino prepeljali evakuirane Slovence. Na prvem je bilo 152, na drugem pa 166 potnikov. Obe letali sta skupini potnikov pripeljali iz Dubaja, vmesni postanek sta opravili na egiptovskem letališču v Gizi.
Kot je zunanje ministrstvo zapisalo na omrežju X, obenem potekajo priprave na vrnitev še preostalih državljanov z ogroženih območij. Ljudi pozivajo, naj bodo mirni in na varnem počakajo na obvestilo za odhod. Dodajajo, da jih bodo o tem pravočasno obvestili.
Po neuradnih navedbah na območju ostaja še nekaj sto slovenskih državljanov.
Zunanje ministrstvo je še sporočilo, da je Slovenija za evakuacijske lete iz Dubaja aktivirala tudi mehanizem EU na področju civilne zaščite.
Vlada je v ponedeljek sporočila, da je za vrnitev Slovencev iz Združenih arabskih emiratov s čarterskimi poleti do Ljubljane rezervirala 1,5 milijona evrov. V sredo je na dopisni seji razširila seznam držav, iz katerih bo potekala vrnitev, še na Bahrajn, Jordanijo, Katar, Kuvajt, Libanon, Oman, Savdsko Arabijo, Sirijo, Izrael in Ciper.
Nekaj čez 13. uro je na letališču pristalo še tretje letalo iz omanske prestolnice Maskat. Na njem je bilo 140 potnikov, skupno se je po podatkih urada vlade za komuniciranje s štirimi leti doslej vrnilo 583 državljanov. Na brniškem letališču je popoldne pristalo še četrto letalo s slovenskimi potniki, ki so po napadu na Iran obtičali na Bližnjem vzhodu. Prvo in četrto sta prileteli iz Omana, dve pa iz Dubaja.