V Velenju je 16. in 17. maja potekalo Slovensko planinsko orientacijsko tekmovanje (SPOT 2026). Dvodnevni dogodek, ki sta ga v sodelovanju organizirala Planinsko društvo Velenje in Mladinska komisija Planinske zveze Slovenije, je združil najboljše ekipe iz vse države.
Udeleženci so se pomerili v devetih tekmovalnih kategorijah, od osnovnošolcev (kategoriji A in B) do mladine (C), članov (D) in starejših od 45 let (E). Tekmovanje je preverjalo znanje iz orientacije z uporabo karte in kompasa, poznavanje vsebin Planinske šole, splošno planinsko znanje ter telesno pripravljenost. Po navedbah organizatorjev je bilo pričakovanih več kot 300 tekmovalcev.
Na tekmovanju so sodelovale najboljše ekipe iz Podravske, Savinjske, Gorenjsko-dolenjske, Rogaške in Primorske planinske orientacijske lige ter lige Smrekovec. Poleg rednih tekmovalnih kategorij so bile na voljo tudi odprte kategorije za družine (F), osnovnošolce (G) ter člane (H in I), kar je omogočilo udeležbo širšemu krogu planinskih navdušencev.
Sobotni del tekmovanja s pričetkom pri podjetju Plastika Skaza je bil namenjen zahtevnejšim kategorijam. V nedeljo so se tekmovalci zbrali pri podružnični šoli v Šentilju in se podali na proge v preostalih kategorijah. Organizatorji bodo uradne rezultate in imena novih državnih prvakov objavili v prihodnjih dneh.