ZDA so uvedle sankcije proti kubanskemu predsedniku Miguelu Díaz-Canelu in nekaterim njegovim ožjim družinskim članom. Med sankcioniranimi sta tudi sin in vnuk nekdanjega kubanskega predsednika Raúla Castra.
Ameriške oblasti so sankcije uvedle tudi proti več kubanskim institucijam in podjetju Mineral La Victoria. Ukrep vključuje zamrznitev premoženja v ZDA ter prepoved poslovanja ameriških državljanov z osebami in organizacijami na seznamu sankcij.
Diaz Canel je v odzivu predsednika ZDA Donald Trump obtožil zaostrovanja blokade in spodbujanja napetosti med državama. Ob tem je poudaril, da se bo Kuba po njegovih besedah uprla ameriškemu pritisku.
Ameriško zunanje ministrstvo je sporočilo, da so sankcije namenjene odgovornosti posameznikov in organizacij, ki po njihovem mnenju podpirajo kubanski režim. Opozorilo je tudi tuje banke in podjetja, da jim v primeru sodelovanja s sankcioniranimi osebami grozijo ukrepi.
Odnosi med ZDA in Kubo so napeti že desetletja, pod Trumpovo administracijo pa se je pritisk na Havano še okrepil. Med drugim so ZDA omejile dobavo nafte Kubi, ki se trenutno sooča z resno energetsko krizo.