Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljo prispel v London na pogovore z evropskimi zavezniki, poroča BBC. Srečanje pri britanskem premierju Keirju Starmerju, ki mu bosta zraven Zelenskega sedela francoski predsednik Emmanuel Macron in nemški kancler Friedrich Merz, poteka v senci drzne ruske ofenzive: ponoči je dron zadel skladišče izrabljenenega jedrskega goriva v Černobilski coni.
Požar v sprejemnem objektu za jedrske posode so pogasili, raven sevanja je ostala normalna, poškodovanih ni bilo, je sporočil ukrajinski državni jedrski operater Enerhoatom. Objekt je bil po njihovih besedah »delno uničen«. Mednarodno agencijo za atomsko energijo je Kijev pozval k takojšnjemu ukrepanju; direktor agencije Rafael Grossi je napad označil za »globoko zaskrbljujoč«.
Zelenski je napad na Černobil opisal kot »gnusen«, Rusijo pa obtožil, da je namenoma napadla jedrsko infrastrukturo. »Kot doslej ni meritev, ki bi presegale normalno raven sevanja,« je zapisal na omrežju X. Ločeno so pri Zaporižju v napadu umrle najmanj tri osebe.
Osrednja tema londonskega srečanja, ki poteka v okviru zavezništva E3, bo, kot je dejal Zelenski, »naša obramba v vojni, večje sodelovanje za varnost celotne Evrope na področju zračne obrambe in naš skupni pogled na diplomatske možnosti«. Zakaj Washingtona med zavezniki ni, ostaja odprto vprašanje: ameriška pozornost je po pisanju medijev usmerjena v Iran.