Norveška vlada bo v osnovnih šolah skoraj povsem prepovedala uporabo generativne umetne inteligence za učence od prvega do sedmega razreda, stare od 6 do 13 let. Vladna usmeritev, ki začne veljati z novim šolskim letom konec avgusta 2026, določa, da ti učenci “načeloma ne bodo imeli dostopa do AI‑orodij”.
Starejši učenci, stari od 14 do 16 let, bodo lahko generativni AI uporabljali le postopno in pod strogim nadzorom učiteljev. Norveški premier Jonas Gahr Støre je ob predstavitvi ukrepa poudaril, da uporaba umetne inteligence povečuje tveganje, da otroci preskočijo pomembne korake v učenju branja, pisanja in matematike.
Prepoved AI se navezuje na širšo digitalno politiko v šolstvu. Norveška je že leta 2024 uvedla prepoved pametnih telefonov v šolah, vlada pa pripravlja tudi zakon, ki bi otrokom, mlajšim od 16 let, prepovedal dostop do družbenih omrežij.