TV3 LogoTV3
DomovSlovenijaSvetGospodarstvoŠportZnanostZanimivostČrna kronika
TV3 v živoVideoVremePromet

Novice

  • Domov
  • Slovenija
  • Svet
  • Gospodarstvo
  • Šport

Več

  • Znanost
  • Zanimivost
  • Črna kronika

O TV3

  • Vreme
  • Promet
  • Kontakt
  • Politika Zasebnosti
  • Glasbeni spored
  • TV spored
© 2026 TV3. Vse pravice pridržane.Oblikovanje Bumm Solutions
DomovVideoTV v živoVremePromet

ZDA napovedale sankcije proti iranski Upravi za Perzijski zaliv

Finančno ministrstvo ZDA je včeraj napovedalo sankcije proti Upravi za Perzijski zaliv, novi iranski agenciji, ki je pristojna za pobiranje pristojbin za plovbo skozi strateško Hormuško ožino

28.5.2026 10:47
2 min
Vir: STA
–:––
Perzijski zaliv
Perzijski zaliv

"Zadnji poskus iranske vojske, da izsiljuje svetovno pomorsko trgovino, dokazuje, da je (operacija) Ekonomski bes režim pahnila v obupno potrebo po denarju," je v izjavi dejal finančni minister Scott Bessent.

S sankcijami je ameriško ministrstvo zagrozilo tudi vsem, ki plačujejo te pristojbine, saj bi s tem "lahko podpirali iransko revolucionarno gardo in koristili njihove storitve".

"Ministrstvo za finance je iranskemu režimu odvzelo prihodke, namenjene za njegove oborožitvene programe, teroristične posrednike in jedrske ambicije," je dejal Bessent.

V izjavi piše, da so ZDA Teheranu uspele preprečiti dostop do "desetin milijard dolarjev prihodkov".

Iran je sredi maja uradno napovedal ustanovitev organa za upravljanje Hormuške ožine, ki jo je od izbruha vojne praktično zaprl, in sedaj želi ladjam zaračunati za prehod skozi ožino.

Iranski vrhovni nacionalni varnostni svet je na svojem uradnem profilu na družbenem omrežju X delil objavo Uprave za Perzijski zaliv (PGSA), v kateri je zapisano, da bo ta zagotavljala "posodobitve v realnem času o operacijah v Hormuški ožini in najnovejšem dogajanju". Ob tem je objavila zemljevid, ki opredeljuje njeno "regulativno pristojnost" in označuje rdeče črte na obeh straneh Hormuške ožine, ki terjajo iransko dovoljenje za prehod.

Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Esmail Bagei je v ponedeljek dejal, da bo Teheran še naprej upravljal promet skozi strateško pomembno Hormuško ožino, skozi katero prehaja 20 odstotkov svetovne nafte in zemeljskega plina, in vztrajal, da gre za pristojbine za navigacijske storitve.

Deli članek:
Nalaganje...
Prejšnji članekNovice

Višje sodišče potrdilo oprostilno sodbo za Janšo v zadevi Trenta

Naslednji članekNovice

V Šoštanju odprtje razstave ob 70. obletnici Termoelektrarne Šoštanj

Najbolj Brano

  1. 1

    Celje Pivovarna Laško znova med evropsko rokometno elito

  2. 2

    Začenja se najstarejši slovenski folklorni festival

  3. 3

    Starmer napovedal odstop z vrha britanske vlade

  4. 4

    Iz slovenskega morja odstranili okoli 250 kilogramov odpadkov

  5. 5

    V Krškem odprli nov štirizvezdični Hotel Kunst Nature