V Idriji se je z razglasitvijo rezultatov državnega tekmovanja v klekljanju sklenil 44. Festival idrijske čipke, ki je letos potekal pod pokroviteljstvom predsednice države Nataše Pirc Musar in ob 150-letnici Čipkarske šole Idrija.
Osrednji festivalski dogodek je bilo tekmovanje v klekljanju, ki se ga je udeležilo rekordnih 210 otrok in 49 odraslih. Med otroki so v posameznih kategorijah zmagale Lea Vidmar, Leja Karlin, Ajda Tratnik in Eva Zajc, med šolskimi krožki pa Manca Tonin iz Kamnika. V konkurenci odraslih je zmagala Špela Jamšek.
Na zaključku festivala so razglasili tudi najlepšo čipko razstave Skupaj zmoremo in znamo. Obiskovalci so največ glasov namenili zahtevni čipki Kralj Matjaž avtorice Manje Kolenc iz Idrije, ki je nastajala devet let.
Festival se je začel s petkovo otvoritveno slovesnostjo Dotik, ki je z glasbo, plesom in video projekcijami predstavila večplastnost idrijske čipke in njen pomen v sodobnem prostoru. Na slovesnosti je nastopila tudi predsednica države, ki je idrijsko čipko označila za slovenski kulturni ponos in del nesnovne dediščine UNESCO.
Pred odprtjem festivala je predsednica obiskala Čipkarsko šolo Idrija, se preizkusila v klekljanju ter prisostvovala dvigu festivalske zastave, ki jo je letos dvignila nekdanja učiteljica klekljanja Katarina Poljanec.
V treh dneh je festival ponudil več kot 40 dogodkov, vključno z razstavami, delavnicami, sejmom domače obrti, kulinaričnimi vsebinami in spremljevalnim kulturnim programom.